Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 79-74 : Νίκη χαρακτήρα για τους Λιθουανούς

Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 79-74 του Ερυθρού Αστέρα σε μία πολύ δύσκολη αλλά και σημαντική νίκη και έκανε το 2-0, ρίχνοντας τους Σέρβους στο 1-1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, καθώς προηγήθηκαν 13-4 (μετά από εύστοχο τρίποντο του Ουλάνοβας) αλλά και με 17-7. Οι Σέρβοι ανέκαμψαν και, μάλιστα, έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι (19-21).
Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς διατήρησε το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 35-38 υπέρ της.
H κατάσταση έμεινε απαράλλακτη σχεδόν και στην τρίτη περίοδο καθώς οι Λιθουανοί κατόρθωσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ μόνο μια φορά (39-38) με καλάθι του Σμιτς. Μάλιστα, ο Ερυθρός αύξησε την διαφορά και πήγε στο 4ο δεκάλεπτο με +6 (50-56).
Το σκηνικό, όμως άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, καθώς η Ζαλγκίρις ανέβασε ταχύτητα και μπήκε δυναμικά στην διεκδίκηση της νίκης.Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους (52-61), όμως από εκεί και πέρα η ομάδα του Κάζις Μασκβίτις έτρεξε ένα επιμέρους 15-2 και έφερε τούμπα την κατάσταση στο σκορ (67-63).Ο Ερυθρός έφτασε μια το παιχνίδι στο καλάθι (74-72) με δύο εύστοχες βολές του Μίτροβιτς, όμως στο τέλος οι Λιθουανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ρόλαντς Σμιτς (18 πόντους και 7 ριμπάουντ) και Ουλάνοβας (15 πόντους,6 ριμπάουντ,4 ασιστ). Για τους Σέρβους ο Μίτροβιτς με 16 και ο Τεόντοσιτς με 15 πόντους προσπάθησαν να αποτρέψουν την πρώτη ήττα της ομάδας τους στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21,35-38,50-56,79-74