Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 89-81: Μια νίκη μακριά από το Final 4 οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-81 και έκανε το 2-0 στην σειρά των playoffs της Euroleague. Οι μπλαουγκράνα θέλουν ακόμα μία νίκη για να προκριθούν στo Final 4 της Euroleague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο 15' λεπτό (14-12). Η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 7' λεπτό (19-15). Αν και οι μπλαουγκράνα μείωσαν στα επόμενα τρία λεπτά, οι "πράσινοι" βρήκαν απαντήσεις και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να μένει σε χαμηλά επίπεδα και το σκορ πολλές φορές να είναι ισόπαλο. Παρότι η λιθουανική ομάδα είχε προβάδισμα ενός πόντους στο 19' λεπτό (44-43), οι γηπεδούχοι με καλάθι του Βέσελι, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (45-44).

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν ενός πόντου προβάδισμα στο 25' λεπτό (61-60), οι μπλαουγκράνα είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την διαφορά να παραμένει χαμηλά, αλλά προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-66). H Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-81 και να κάνει το 2-0 στην σειρά των playoffs.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Βέσελι και Μίροτιτς με 26 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Μπραζντέικις και Ουλανόβας με 20 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-21,45-44, 68-65, 89-81