Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις 91-69: Οι μπλαουγκράνα ήταν σαρωτικοί και έκαναν το 1-0 στην σειρά

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 91-69 και έκανε το 1-0 στην σειρά των playoffs της Euroleague.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για την Μπαρτσεόνα, η οποία επέβαλλε τον ρυθμό της και ήταν μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-13). Οι μπλουγκράνα είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-31).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-53). Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-16, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ζαλγκίρις με 91-69 και έκανε το 1-0 στην σειρά των playoffs της Euroleague.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σανλί και Μίροτιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Μπραζντέικις και Γκιεντράιτις με 14 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-13, 48-34, 66-53, 91-69