Μακάμπι – Ρεάλ Μ. 100-96: Από το Τελ Αβίβ δεν περνάει κανείς

Η Μακάμπι λύγισε και την Ρεάλ Μαδρίτης στο «καυτό» Τελ Αβίβ και με την νίκη της με 100-96 στην παράταση, ολοκλήρωσε την σεζόν με 20-14, που την φέρνει στην 5η θέση και με μειονέκτημα έδρας απέναντι στην 4η Μονακό. Με ρεκόρ 23-11 ολοκλήρωσε την regular season η «Βασίλισσα». Αγωνία με τον τραυματισμό του Λορέντζο Μπράουν στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου.

Παιχνίδι για γερά νεύρα είχαμε στο Τελ Αβίβ από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν η Ρεάλ αυτή που έδειχνε να κρατά τα ηνία του ματς, όντας μπροστά με 18-12 και 23-27. Το τρίποντο του Σέρχιο έγραψε το 27-33, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Χεζόνια έγραψε το 31-38. Ο Μούσα έφερε την «Βασίλισσα» στο +9 (33-42), όμως ο Κόλσον, με τέσσερις σερί πόντους, έγραψε το 37-42 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μακάμπι να τρέχει ένα 9-0 για το 46-42, με τους Ισραηλινούς να τρέχουν συνολικά ένα 13-0. Η Ρεάλ κατάφερε να γυρίσει εκ νέου το ματς, ξεφεύγοντας με +6 (51-57), όμως η Μακάμπι είχε βρει, πλέον, ρυθμό, με τους Ντιμπαρτολομέο και Μπράουν να βάζουν τους Ισραηλινούς μπροστά με 65-62. Νίμπο και Μπράουν έφεραν την Μακάμπι στο +7 (72-65), με τους Ισραηλινούς να κρατάνε την τύχη του ματς μέχρι το 35’, όταν και ο Μπόλντουιν έγραψε το 78-71. Η Ρεάλ, όμως, δεν το έβαλε κάτω, με τους Ντεκ και Γιαμπουσελέ να φέρνουν το ματς στον πόντο (84-83). Ο Μπράουν με δύο βολές πέτυχε το 86-83, όμως Ταβάρες και Ντεκ ισοφάρισαν σε 86-86, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στην παράταση, ειδικά μετά την αποχώρηση του Μπράουν λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, με τον Σόρκιν να γράφει το 90-88. Ο Ντεκ ισοφάρισε σε 90-90, με τον Χίλιαρντ με τρίποντο να γράφει το 93-90 και τον Σόρκιν με κάρφωμα να… τελειώνει το ματς.  Έτσι, το τελικό 100-96… κλειδώνει την 5η θέση για την Μακάμπι, που ετοιμάζεται, πλέον, για τις μονομαχίες με την 4η Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-42, 65-62, 86-86 (κ.δ), 100-96