Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 91-89: Οι Τούρκοι λύγισαν στο «καυτό» Βελιγράδι και... περιμένουν

Η Φενέρμπαχτσε έπαιξε με την φωτιά και… τσουρουφλίστηκε στο Βελιγράδι απέναντι στον αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά ψυχωμένο Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι, με τους Καμπάτσο και Ντόμπριτς να έχουν 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, επικράτησαν στην παράταση των Τούρκων με 91-89, με το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη να χάνει την ευκαιρία να τερματίσει στην 5η θέση και πλέον να περιμένει τα άλλα αποτελέσματα για να μάθει την τελική της κατάταξη, ακόμα και το αν περάσει στα Play Offs. Μοιραίοι Γκούντουριτς στην κανονική διάρκεια και Καλάθης στην παράταση, που αστόχησαν στα σουτ της νίκης.

Μάχη είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης του Βελγιραδίου. Με ηγέτες τους Μότλεϊ και Καλάθη, η Φενέρ, η οποία είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για την νίκη, μπήκε με… φόρα και προηγήθηκε με 13-4. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να… ροκανίζουν την διαφορά, μειώνοντας σε 13-16, με την Φενέρμπαχτσε, πάντως, να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +6 (15-21). Η αντεπίθεση του Αστέρα συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με τους Μίτροβιτς και Καμπάτσο να ισοφαρίζουν σε 25-25. Ο εξαιρετικός Μότλεϊ έδωσε και πάλι… αέρα οκτώ πόντων στην τουρκική ομάδα (27-35), όμως το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στον Ερυθρό Αστέρα, που με ένα επιμέρους 14-4, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 41-39.

Καμπάτσο και Πετρούσεβ έφεραν τον Ερυθρό Αστέρα στο +6 (45-39), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Πιερ και Μότλεϊ έφεραν και πάλι το παιχνίδι ισόπαλο (47-47), όμως ο Αστέρας απάντησε με ένα δικό του 5-0 με τους Βιλντόσα και Μάρκοβιτς για το 52-47. Ο Μότλεϊ, όμως, έμοιαζε ασταμάτητος και οδήγησε την ομάδα του σε ένα 10-3 που έφερε και πάλι την Φενέρ μπροστά με 57-55, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 57 πόντους. Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να προηγείται με 63-61, τον Αστέρα, όμως, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντόμπριτς, να περνά μπροστά με 67-63. Το παιχνίδι, όμως, είχε ακόμα δρόμο μπροστά του, με τους Χέιζ Ντέιβις και Καλάθη να βάζουν και πάλι την Φενέρ μπροστά με 71-69. Το τρίποντο του Χέιζ – Ντέιβις για το 69-74 έδωσε πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων στους Τούρκους, ενώ ο Ντόρσεϊ πέτυχε το 73-76. Ο Βιλντόσα με 2/2 βολές μείωσε στο πόντο (75-76), με τον Μότλεϊ να πετυχαίνει το 75-78 στα 80’’. Η εκπληκτική άμυνα του Καλάθη…σβήστηκε από το επιθετικό φάουλ του Ντόρσεϊ στα 28’’, με τον Αστέρα να έχει μία τελευταία ευκαιρία. Ο Μίτροβιτς με 2.2 βολές μείωσε σε 77-78 στα 27΄΄με τον Αστέρα να κάνει αμέσως φάουλ στον Μότλεϊ. Αυτός είχε 1/2 για το 77-79, με τους γηπεδούχους να έχουν μία ολόκληρη επίθεση για την ισοφάριση, ακόμα και για την νίκη. Την επίθεση ανέλαβε ο Καμπάτσο, που με λέι απ ισοφάρισε σε 79-79, 4’’ πριν το τέλος. Το τρίποντο του Γκούντουριτς βρήκε σίδερο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, Καμπάτσο και Πετρούσεβ έφεραν τον Αστέρα στο +3 (85-82), ενώ ένα απίστευτο τρίποντο του Καμπάτσο έγραψε το 90-84. Τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη, με τον Μότλεϊ να μειώνει σε 90-87, τους Σέρβους να κάνουν λάθος στην επαναφορά και τον Ντόρσεϊ, με 2/2 βολές να μειώνει στον πόντο στα 14’’. Ο Καμπάτσο με 1/2 βολές έγραψε το 91-89, με την Φενέρ να έχει μία τελευταία επίθεση, το τρίποντο του Καλάθη, όμως, να μην βρίσκει στόχο και τον Αστέρα να παίρνει την νίκη με 91-89.

Καμπάτσο με 24 πόντους και Ντόμπριτς με 22 ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Αστέρα, ενώ για την Φενέρ, ο Μότλεϊ είχε 27 πόντους και ο Χέιζ - Ντέιβις 19.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79 (κ.δ), 91-89 (παρ)