Καρδίτσα-Ιωνικός 85-83: Παραμένουν στην κατηγορία οι Θεσσαλοί με ηγέτη τον Γκάλινατ

Η Καρδίτσα νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 85-83 και πήρε το ντέρμπι της παραμονής στην Basket League για την φετινή σεζόν. Η θεσσαλική ομάδα ανέβηκε στο 5-12 και παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 4-18 και υποβιβάστηκε στην Elite League.

Σαρωτικός ο Ιωνικός στην αρχή του αγώνα και έχοντας τον πρώτο λόγο, ήταν μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-13). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με 15 πόντους στο 15' λεπτό (42-27). Η Καρδίτσα έκανε αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 14-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, μείωσε την διαφορά, αλλά η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Η θεσσαλική ομάδα ισοφάρισε στο 22΄λεπτό (48-48) και ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα, να ελέγχουν τον αγώνα και για αυτό, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Η ομάδα από την Νίκαια πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου ανέβασε ταχύτητα και με ένα επί μέρους σκορ 18-4 στα τελευταία λεπτά, έκανε την ανατροπή, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας τον Ιωνικό με 85-83 και να παραμέινει στην Basket League.

Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Γκάλινατ και Πρίντζετ με 31 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μπάρτ και Χόκινς με 29 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83

On Fire: Ο Γκαλινάτ της Καρδίτσας με 31 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 24:38 λεπτά.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Συμεωνίδης