Προμηθέας – ΑΕΚ 85-72: Ζωντανός στην μάχη της τετράδας

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, κυρίως αμυντικά, στην τελευταία περίοδο (25-12), ο Προμηθέας επικράτησε της ΑΕΚ με 85-72, ανατρέποντας το -3 του πρώτου γύρου  και ανέβηκε στο 11-9, ρίχνοντας την Ένωση στο 12-8, σε εξ αναβολής παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Basket League.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασισμένη στο παιχνίδι, όπως φαίνεται από το γρήγορο 8-15 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Γόντικα και Γιάνκοβιτς να έχουν έξι και πέντε πόντους αντίστοιχα. Τόμασον και Χογκ απάντησαν με ένα 6-0 από πλευράς Προμηθέα για το 14-15, ενώ ο Κάουαν ανέβασε το σερί στο 8-0 για το 16-15. Το τρίποντο του Γκίκα έφερε τους Πατρινούς στο 21-17, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-21 για τους γηπεδούχους. Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως φαίνεται από το 35-35 στο 17’. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 42-39, όμως ο Μάιλς με τρίποντο έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Οι γηπεδούχοι, πάντως, κρατούσαν τα καλύτερα για το φινάλε, με τον Προμηθέα να τρέχει ένα 5-0 για το 47-42 του ημιχρόνου, διαφορά η οποία ήταν και η μεγαλύτερη για τους Πατρινούς σε αυτό το πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο παρκέ, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 52-44. Το τρίποντο του Ντάγκουμπιτς για το 58-48 έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, ενώ ο ίδιος με 2/2 βολές ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στο +12 (60-48). Η Ένωση, πάντως, δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει, τρέχοντας ένα σερί 9-0 για το 60-57, με τον Γουίλιαμς με τρίποντο να ισοφαρίζει σε 60-60, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Το μεγάλο τρίποντο του Κάουαν και το καλάθι του Κόντιτ έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στους γηπεδούχους (67-60). Ο Κόντιτ τέσσερις σερί πόντους ανέβασε το σερί της ομάδας του στο 12-0 και το σκορ στο 72-60, με τον Προμηθέα να… καθαρίζει το παιχνίδι στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 85-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72

On fire: Ο Κάουαν ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους και 12 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για τον Προμηθέα (80-65) στο 38’

Ξεχώρισαν: 17 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Χογκ για τους γηπεδούχους, ενώ για την ΑΕΚ, Γουίλιαμς και Μίτσελ είχαν από 11 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Τσολάκος