Κολοσσός – Ολυμπιακός 79-80: Ο Βεζένκοβ… σκότωσε τους Ροδίτες στο φινάλε

Ο (αήττητος μέχρι σήμερα στην έδρα του) Κολοσσός έφερε στα… όρια του τον… μουδιασμένο Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους», όμως, να έχουν στις τάξεις του έναν… σεληνιασμένο Βεζένκοβ. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ σταμάτησε στους 33 πόντους, ανάμεσα τους το τρίποντο της νίκης στα 6’’, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 80-79,  να φτάνουν στο 16-0 και να στρέφουν την προσοχή τους στην «διαβολοβδομάδα» και τα παιχνίδια με Μπαρτσελόνα (7/3, 21:00) και Μπάγερν Μονάχου (9/3, 21:00).

Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο στο 2’ ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης της Ρόδου, με τον Βεζένκοβ να σκοράρει πρώτη φορά για τους «ερυθρόλευκους», μειώνοντας σε 5-2. Ακόμα ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου κράτησε τον Κολοσσό στο +4 (10-6), ενώ το τρίτο τρίποντο του έμπειρου φόργουορντ έγραψε το 13-8. Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά μουδιασμένα στο ματς, με τον Χρυσικόπουλο να πετυχαίνει το 15-8,  Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσαν στο καλάθι (17-15, όμως ο Σμιθ απάντησε με γκολ – φάουλ για το 20-15. Κάνααν και Βεζένκοβ έφεραν το ματς στα ίσα (20-20), με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο μπροστά με 23-22, χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοβ στο φινάλε.

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα και με ένα επιμέρους 6-1 προηγήθηκε με 28-24, προτού ο Πίτερς με τρίποντο μειώσει στον πόντο (28-27). Ακόμα ένα γκολ – φάουλ από πλευράς Κολοσσού και συγκεκριμένα από τον Μορέιρα, έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (36-29), με τον Παπανικολάου να το παίρνει… προσωπικά και με πέντε σερί πόντους να μειώνει στο καλάθι (36-34), τον Κολοσσό, όμως, να κρατά το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (38-34).

Η… μουδιασμένη εμφάνιση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με συνεχόμενα τρίποντα των Ντίξον και Χρυσικόπουλου να φέρνουν τον Κολοσσό στο +9 (46-37). Φαλ και Βεζένκοβ με ένα 5-0 μείωσαν σε 46-42, με τον «ερυθρόλευκο» φόργουορντ να το παίρνει προσωπικά και με ακόμα πέντε σερί πόντους  να γράφει το 52-47. Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε… διαγωνισμό τριπόντων, με τον Κάνααν να μειώνει σε 54-50, και τους Βεζένκοβ και Παπανικολάου να μειώνουν σε 55-54. Ο Κολοσσός συνέχισε με.. νύχια και με δόντια να κρατά το υπέρ του προβάδισμα και με γκολ – φάουλ έγραψε το 61-57, ο Βεζένκοβ από τα εννέα μέτρα μείωσε σε 61-60,  με τον Κολοσσό, όμως, να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 63-60, μετά από καλάθι στην εκπνοή του Γιανγκ.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μπλακ, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 65-63. Ο Γιανγκ συνέχισε να πυροβολεί με τον Γιανγκ για το 66-65, ενώ οι βολές του Μορέιρα για το 72-67 σήμαναν… συναγερμό στο στρατόπεδο των πρωταθλητών. Ο Βεζένκοβ, με τον 30ο του πόντο το ματς, μείωσε στο καλάθι (72-70), με τον Μπλακ με ένα σετ βολών να ισοφαρίζει σε 72-72. Ο Αμερικανός ήταν αυτός που έβαλε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 74-73, ενώ το τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσε.. μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων στους Πειραιώτες (73-77), 2,14’’ για το τέλος. Το τρίποντο του Γιανγκ κράτησε ζωντανό τον Κολοσσό (76-77), ενώ δεύτερο τρίποντο του Γιαννόπουλου έγραψε το 79-77 στα 85’’. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο, με τον Παπανικολάου να κόβει τον Μορέιρα. Το βελάκι στο τζάμπολ Μπλακ – Μορέιρα έδειξε Κολοσσό στα 35’’,  οι «ερυθρόλευκοι» έκλεψαν την μπάλα, με τον Βεζένκοβ με τρίποντο από την γωνία να γράφει το 79-80 στα 6’’. Οι γηπεδούχοι είχαν μια τελευταία επίθεση, ο Κατσίβελης βρήκε σίδερο στο τρίποντο της νίκης, με τον Ολυμπιακό να φεύγει, δια… πυρός και σιδήρου από την ρόδο με 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80.

On fire: Απίστευτος Βεζένκοβ με 33 πόντους και 7/10 τρίποντα

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για τον Κολοσσό (46-37) στο 22’

Ξεχώρισαν: Παπανικολάου με 14 πόντους και Μπλακ με εννέα για τον Ολυμπιακό, ενώ για τον Κολοσσό, ο Γιαννόπουλος είχε 17 πόντους και ο Ντίξον 14.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σώμος, Κοιμτζόγιου