Λαύριο-ΠΑΟΚ 70-75: Απόδραση από την έδρα των μεταλλωρύχων για τους ασπρόμαυρους

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 75-70 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-3.

Ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι στην αρχή της αναμέτρησης και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Παρά την πίεση του Λαυρίου στο δεύτερο δεκάλεπτο που κράτησε την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 11-2, πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 25' λεπτό (51-47). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις στα εναπομείναντα πέντε λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 9-5, κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-56). Αν και οι μεταλλωρύχοι ξαναπήραν τα ηνία με +3 στο 32' λεπτό (61-58), ο ΠΑΟΚ με επτά σερί πόντους, πέρασε ξανά μπροστά, με +4 στο 35' λεπτό (65-61). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 38' λεπτό (67-67), αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός και νίκησε εκτός έδρας με 75-70.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Φράνκε και Σαλούστρος με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κόουλ και Φλάνγκ με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 75-70
On Fire: Ο Φράνκε του ΠΑΟΚ με 18 πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 28-20 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 11' λεπτό).
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας - Τσολάκος - Μαλαμάς.