ΠΑΟΚ-Άρης 88-66: Πήραν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και έκαναν σεφτέ οι ασπρόμαυροι

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας τον Άρη με και πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη (1-1), με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 1-1.

Ο Άρης είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με +7 (12-5, 5' λεπτό), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-14, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Αν και οι "κιτρινόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσε την διαφορά στο -4 (50-46, 25' λεπτό). Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στα εναπομείναντα λεπτά και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-50). Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 23-16 και κατάφερε να νικήσει με 88-66.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκε ο Χάντς με 16 πόντους, με τους Φράνκε, Μάντζαρη και Πόλει να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Γκούντγουιν και Χάγκινς με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66

On Fire: Ο Χάντς του ΠΑΟΚ με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 21:28 λεπτά.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Τσολάκος

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 για τον ΠΑΟΚ στο 35' λεπτό (84-60).