Προμηθέας-Λάρισα 83-78: Οι Πατρινοί μείωσαν σε 2-1 στην σειρά

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας την Λάρισα με 83-78 και μείωσε σε 2-1 στην σειρά της τρίτης θέσης για την Basket League.

Aν και η Λάρισα πήρε προβάδισμα με 5-0 στο 2' λεπτό, ο Προμηθέας με ένα επί μέρους σκορ 21-8, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-13). Οι Πατρινοί ανέβασαν την διαφορά και στο +10 (23-13, 11' λεπτό), με τους φιλοξενούμενους με ένα επί μέρους σκορ 18-3, να προηγούνται με πέντε πόντους (31-26, 17' λεπτό). Πολλές εναλλαγές στο σκορ στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Οι "πορτοκαλί" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με έξι πόντους (50-44, 25' λεπτό), με τους Θεσσαλούς με έντεκα σερί πόντους, να προηγούνται με πέντε πόντους (55-50, 27' λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-56). Πολύ δυνατός αγώνας έγινε στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να κάνει ένα επί μέρους σκορ 27-16 και να βρίσκει απαντήσεις στην πίεση της Λάρισας, με αποτέλεσμα να πάρει την εντός έδρας νίκη με 83-78 και να μειώσει σε 2-1 στην σειρά της τρίτης θέσης για την Basket League.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκε ο Αγραβάνης με 25 πόντους, με τους Άντριτς και Σίμπσον να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Τσαιρέλης και Κρουμπαλί (11ρ.) με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78

On Fire: Ο Αγραβάνης του Προμηθέα με 25 πόντους, επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ σε 36:35 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 21-11 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 9' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 15 λάθη της Λάρισας, με τον Προμηθέα να έχει επτά λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Συμεωνίδης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.