Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 93-74: Επέστρεψε στο θρόνο του!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 93-74 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, στο Game 3 των Τελικών της Basket League και κατέκτησε με 3-0 νίκες πανάξια το ελληνικό Πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός άντεξε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες… γκάζωσαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου, τελειώνοντας  ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, αφού μέχρι το τέλος η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους δέκα πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη επιτυχία των ερυθρόλευκων απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό τους, κάτι που αποτελεί ένα απίστευτο ρεκόρ και συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων τους.

Ο Ολυμπιακός μετά από 25 χρόνια πέτυχε το νταμπλ, αφού μέσα στη χρονιά είχε πάρει και το κύπελλο, νικώντας στην Κρήτη τον Παναθηναϊκό. Αυτή η εξαετία που μεσολάβησε μέχρι να ανέβουν ξανά στην κορυφή οι Πειραιώτες, έμοιαζε με… αιωνιότητα.

Η ομάδα ταλαιπωρήθηκε αφάνταστα, βρέθηκε εκτός πρωταθλήματος βιώνοντας πρωτόγνωρες καταστάσεις, όμως έμεινε ενωμένη, στο όραμα του #mexritelous. Οι αδερφοί Αγγελόπουλοι, έδωσαν το έναυσμα και άπαντες το στήριξαν. Από τους προπονητές, τους παίκτες, μέχρι και τον κόσμο, τόσο εκείνους που πηγαίνουν στο γήπεδο όσο και αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα.

Ο Ολυμπιακός από όλη αυτή την ταλαιπωρία, βγήκε πιο δυνατός, σίγουρα κερδισμένος και με μια ομάδα που σέβονται φίλοι και αντίπαλοι, σε όλα τα μήκη και πλάτη της Ευρώπης.

Το φετινό σύνολο, που έχτισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μαζί με τους διοικητικούς ηγέτες της ομάδας απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ, λύγισε κάθε αντίπαλο που βρήκε στην Euroleague, έφτασε στο Final Four και έπαιξε σύγχρονο μπάσκετ με αρχή, μέση και τέλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ, απέναντι στους Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη, που επέλεξε ο Γιώργος Βόβορας.

Ο Παναθηναϊκός, ήταν πιο εύστοχος στο ξεκίνημα, έπαιξε γρήγορα εκτελώντας ουσιαστικά μετά από την πρώτη πάσα και προηγήθηκε 6-10 στο τρίτο λεπτό. Ο Νέντοβιτς έδινε σκορ στην ομάδα του (12π. σε 6:12), όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε την ένταση στην άμυνα, ο Σλούκας πήρε τη θέση του Γουόκαπ (που έκανε δύο φάουλ, όπως κι ο Φαλ) και το σκορ έγινε 23-18 στο 7ο λεπτό. Η εναρκτήρια περίοδος βρήκε τους ερυθρόλευκους (που είχαν προηγηθεί και με 28-22) μπροστά με 28-26, με τις άμυνες να… απουσιάζουν. Το ματς είχε καλό ρυθμό, με ζητούμενο να είναι ποια από τις δύο ομάδες θα έπαιζε λίγο καλύτερα στο πίσω μέρος του γηπέδου.

Το τριφύλλι ήταν αποφασισμένο να… πουλήσει ακριβά το τομάρι του και με αιχμή τον… ζεστό Νέντοβιτς (16π. σε 13’) και την άμυνα ζώνης, κρατούσε το προβάδισμα (32-35) στο 13ο λεπτό. Οι Πειραιώτες όμως απάντησαν με σερί 11-0 και έστειλαν τη διαφορά αρχικά στο +8 (43-35) στο 16ο λεπτό, με όπλο την καλή τους κυκλοφορία και τη μαχητικότητά τους στα μετόπισθεν, όπου ο Λαρεντζάκης να περιόρισε τον Σέρβο σταρ των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι που πατούσαν πλέον καλύτερα στο παρκέ και έβγαζαν φάσεις… ΝΒΑ, ξέφυγαν στη συνέχεια με +17 (55-38) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που έκλεισε με σκορ 55-40. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με 11/18διπ. και 8/13τρ., είχαν βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με σωστές αποστάσεις στην επίθεση, εκεί όπου σημάδευε τάχιστα κάθε μις ματς που έβρισκε. Την ίδια στιγμή, οι πράσινοι έπαιζαν δίχως σχέδιο, με κατάχρηση ντρίμπλας. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγουν με +19 (63-44) οι γηπεδούχοι στο 25ο λεπτό, με τον Βεζένκοβ να φτάνει τους 20 πόντους με 7/9 σουτ, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Το τριφύλλι, έκανε την ύστατη προσπάθεια και μέσα από ατομικές ενέργειες, εκμεταλλεύτηκε τη βιασύνη που είχαν οι  Πειραιώτες να πανηγυρίσουν, μειώνοντας στους δέκα (63-53) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Σλούκας με 2/2 από την περιφέρεια, ήταν εκείνος που έδωσε την ώθηση στην ομάδα του για να φτάσει και πάλι το +17 (79-62) στο 34ο λεπτό, τελειώνοντας τις όποιες πράσινες ελπίδες για ανατροπή. Ήταν φανερό ότι μόλις οι ερυθρόλευκοι… πατούσαν γκάζι, χάνονταν από τον ορίζοντα των αντιπάλων τους. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι, διαχειριστήκαν εύκολα το τεράστιο για τα δεδομένα του παιχνιδιού, προβάδισμα και (αφού ξέφυγαν ακόμα και με +23), νίκησαν με 93-74 και έδωσαν τέλος στην αναμονή έξι χρόνων. Το ΣΕΦ πήρε φωτιά για να πανηγυρίσει την επιστροφή της ομάδας στους εγχώριους τίτλους!

Δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74

On Fire: Ο Σάσα Βεζένκοβ με 25 πόντους και 9/13 σουτ!

Ξεχώρισαν: Για τον Ολυμπιακό, ο ηγέτης του, ο Σλούκας που είχε 14π. και 5ας., καθώς και οι ΜακΚίσικ, Παπανικολάου που σκόραραν αμφότεροι από 10π. Για τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς με 23π.

Το στοιχείο που έκρινε τον τελικό: Το τρομερό ξέσπασμα του Ολυμπιακού στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν με επί μέρους σκορ 23-3, μετέτρεψε το 22-35 σε 55-38.

Η μεγαλύτερη διαφορά: 19 (63-44) για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος