Βεζένκοβ: «Κάναμε απλά το 2-0 και πλέον μας μένει μία νίκη»

Στην αλλαγή εικόνας της ομάδας του στο β' μέρος, στάθηκε στις δηλώσεις του ο Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος τόνισε πως η ομάδα του βρίσκεται 40' μακριά από τον τίτλο.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

"Στην δεύτερη περίοδο δεν ανταποκριθήκαμε. Ξέραμε πως ο Παναθηναϊκός θα μπει παθιασμένος στο ματς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο παραδώσαμε πνεύμα και τελικά κάναμε το χειρότερό μας ημίχρονο. Μπήκαμε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και το κλειδί ήταν στην άμυνά μας, περιορίσαμε τον Παναθηναϊκό. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ αλλά η άμυνά μας έσφιξε. Γίναμε λιγότερο προβλέψιμοι. Αφήσαμε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό να μας δείρει μπασκετικά.

Κάναμε απλά το 2-0 και πλέον μας μένει μία νίκη. Πρέπει να πάμε την Παρασκευή με τη στήριξη του κόσμου. Είναι μία νίκη, είμαστε 40 μακριά από το πρωτάθλημα. Δεν είναι ίδιος ο Ολυμπιακός, μετά από 10 μήνες όλες οι ομάδες είναι διαφορετικές. Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι να ανταποκριθούμε στα δύσκολα και να πάρουμε το ματς. Η δίψα υπάρχει από την αρχή, 2,5 χρόνια δεν διεκδικούσαμε τίτλους και σεβαστήκαμε την απόφαση της διοίκησης Πήραμε το Κύπελλο και αυτός είναι ο τελευταίος μας στόχος".