Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-78: Επέστρεψε από -14, έκανε το 2-0 και βλέπει τίτλο

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 78-72 τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ, στο Game 2 των Τελικών της Basket League, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του και έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες του απέναντι στο τριφύλλι.

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και ειδικά στην δεύτερη περίοδο με την άμυνά τους κράτησαν χαμηλά τους ερυθρόλευκους, παίρνοντας παράσταση νίκης.

Οι ερυθρόλευκοι όμως απάντησαν στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους, επιστρέφοντας από το -14 (46-32) και έφεραν... τούμπα το ματς μπαίνοντας με +5 (56-61) στην τελική ευθεία.

Ο Ολυμπιακός, που είχε φέρει πλέον το ματς στα μέτρα του, δεν γινόταν να αφήσει τη νίκη να του φύγει μέσα από τα χέρια και πλέον την Παρασκευή (16/6) ετοιμάζεται να στεφτεί πρωταθλητής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σίβα, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Γιώργος Βόβορας, απέναντι στους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ, που επέλεξε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ, για το 2-6 στο τρίτο λεπτό, ενώ παράλληλα είδε τον ξανθομάλλη Αμερικάνο να συμπληρώνει γρήγορα δύο φάουλ, όπως και ο Φαλ. Το τριφύλλι απάντησε με περισσότερη ένταση στην άμυνα, κάτι που ακολούθησε και ο αντίπαλός του, την ώρα που οι διαιτητές σφύριζαν τα πάντα, με το σκορ να είναι 12-12 στο 7ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στα δίποντα (1/10), εύστοχοι από μακριά (6/8) και βρέθηκαν πίσω (21-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου, από το τρελό σουτ που επιχείρησε ο Νέντοβιτς από το κέντρο.

Οι πράσινοι ήταν συνεπείς στα μετόπισθεν (παρά την αστοχία από την περίμετρο με 1/7τρ), κέρδισαν τη μάχη της ρακέτας και από εκεί βρήκαν ψυχολογία για να φτάσουν στο +8 (33-25) στο 15ο λεπτό, με τον Γουάιτ να φτάνει τους 8 πόντους. Οι ερυθρόλευκοι, αγωνίζονταν εντελώς λάθος, προσπαθώντας να πάρουν το ματς από την περιφέρεια, κάτι που αποτυπώνεται από το 24-4 των γηπεδούχων μέσα στο «ζωγραφιστό», στο εικοσάλεπτο. Το +11 (40-29) στο 18ο λεπτό του Παναθηναϊκού ήταν απόλυτα φυσιολογικό με βάση την εικόνα των αντιπάλων του πάνω στο παρκέ, όπως και το +14 (46-32) του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ολυμπιακός προσπάθησε μέσα από την επιθετική άμυνα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και με το κρεσέντο το Ντόρσεϊ, που σημείωσε 12 πόντους στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ( 4/4τρ), μείωσε στους πέντε (48-43) στο 23ο λεπτό, ενώ με τρίποντο του Παπανικολάου, πέρασε μπροστά με 48-55 στο 25ο λεπτό. Οι Πειραιώτες με σερί 2-23, άλλαξαν τα δεδομένα στην αναμέτρηση, ανατρέποντας το αμυντικό πλάνο των αντιπάλων τους. Ο Παναθηναϊκός, βρισκόταν πλέον με την… πλάτη στον τοίχο κυνηγώντας στο σκορ (56-61), στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Από τη μία με την επιθετική αμυντική προσέγγιση και από την άλλη σημαδεύοντας κάθε μις ματς, για το +10 (61-71) στο 34ο λεπτό. Ο Βόβορας απάντησε με ένα πολύ ψηλό σχήμα (Παπαγιάννης, Έβανς, Γουάιτ, Μποχωρίδης και Νέντοβιτς), ώστε να ανακατέψει την… τράπουλα και να πιέσει στα μετόπισθεν. Ο Ολυμπιακός όσο ο αγώνας έφτανε στη δύση του, έβαζε τρομερή ηρεμία στο παιχνίδι του και ήταν αποφασιστικός. Το καθαρό μυαλό και οι σωστές επιλογές στην επίθεση, του έδωσαν το "διπλό" με 78-72. Έκανε το 2-0 στις νίκες και του αρκεί μια ακόμα για να στεφτεί πρωταθλητής.

Η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ, την Παρασκευή 16/6, στις 9 το βράδυ στο Game 3 της σειράς.

Δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

On Fire: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που μπήκε… αγριεμένος στο δεύτερο μέρος, πέτυχε μαζεμένους προσωπικούς πόντους (12) και βοήθησε την ομάδα του να ανατρέψει τη διαφορά σε λιγότερο από πέντε λεπτά. Έφτασε τους 17 πόντους.

Ξεχώρισαν: Ο σούπερ Σλούκας με 20π και ο Βεζένκοβ με 19π. Για το τριφύλλι, ήταν καλύτερος ο Παπαπέτρου με 17 π.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η φοβερή τρίτη περίοδος του Ολυμπιακού με το επί μέρους 10-29, που ουσιαστικά όρισε το νικητή.

Η μεγαλύτερη διαφορά: + 14 (46-32) για τον Παναθηναϊκό στο ημίχρονο.