Παναθηναϊκός-Λάρισα 87-77: Με κορυφαίους τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου έκαναν οι πράσινοι το 1-0

Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας την Λάρισα με 87-77 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 10-3, να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-14, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-39).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο (61-60, 26' λεπτό), οι πράσινοι με ένα επί μέρους σκορ 9-2 στα εναπομείναντα λεπτά, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-62). Η Λάρισα ήταν ανταγωνιστική στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναικό να διατηρεί το προβάδισμα του και να νικάει εντός έδρας με 87-77, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισε ο Μούντι με 29 πόντους, ενώ οι Κρουμπαλί (12ρ. και τρεις ασίστ) και Τσαιρέλης σκόραραν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77

On Fire: Ο Μούντι της Λάρισας με 29 πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 33:18 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 49-37 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 19' λεπτό)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Οι 85 βάθμοι της Λάρισας στο Ranking, με τον Παναθηναικό να έχει 102 βαθμούς

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Θεονάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.