Περιστέρι – Ολυμπιακός 57-92: Με το… πόδι στο γκάζι στα ημιτελικά

Ένας… θυμωμένος, από την εμφάνιση του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός, πέρασε σαν… άνεμος από το Περιστέρι και με το εντυπωσιακό 92-57  έκανε το 2-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Προμηθέα, με το εισιτήριο για τον τελικό να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… υποψιασμένος στην αναμέτρηση και σε αντίθεση με το ματς του ΣΕΦ, ξεκίνησε με το… πόδι στο γκάζι, προηγούμενος από νωρίς με 17-4.. Το τρίποντο του Γκίελο μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους (17-11) , όμως συνεχόμενοι πόντοι του Σλούκα έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό με διψήφιο προβάδισμα (13-24), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 29-13.

Εξίσου εντυπωσιακό και το δεύτερο δεκάλεπτο για τους «ερυθρόλευκους», με τους Βεζένκοβ και Μάρτιν να στέλνουν για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 (15-35). Σλούκας και Γουόκαπ συνέχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια, με την διαφορά να… εκτοξεύεται στο +26 (17-43), ενώ Ζαν Σαρλ και Σλούκας, με ένα σερί 6-0, έγραψαν το 22-51 του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να κλείνει με κάτι παραπάνω από double – score, το πρώτο ημίχρονο του αγώνα του «Α. Παπανδρέου».

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γ’ δεκάλεπτο με το ίδιο πάθος, ανεβάζοντας την διαφορά στο +34 (22-56)! Ο Ντόρσεϊ διατήρησε την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (32-65), Παπανικολάου και Φαλ ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (32-70), η οποία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Πρίντεζη που έφερε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 40 πόντους (36-77), ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα του Περιστερίου. Πλέον και οι δύο προπονητές πέρασαν την 2nd unit στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό, όμως, να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, διατηρώντας την διαφορά σε… δυσθεώρητα ύψη (45-83).  Το γκολ – φάουλ του Σταυρακόπουλου έριξε την διαφορά στους 35 πόντους (48-83), με τους Πειραιώτες,, μετά από 35’ να αποφασίζουν να κατεβάσουν το πόδι από το γκάζι. Ακόμα κι έτσι, όμως, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 30 πόντους, με το τελικό 57-92 να στέλνει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά, απέναντι στον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92

On Fire: Ο Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: 13 πόντους σημείωσε ο Βεζένκοβ και 10 πόντους με επτά ασίστ να έχει ο Σλούκας. Για το Περιστέρι, Γκίελο και Μωραΐτης είχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Το εκρηκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, που προηγήθηκε με 16 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +41 (36-77) στο 32’