Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-67: Ίδρωσαν οι Πειραιώτες για να κάνουν το 1-0

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι με 79-67 στο ΣΕΦ, έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Basket League και με μία νίκη την Παρασκευή (27/5) θα πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Προμηθέα, ο οποίος… σκούπισε την ΑΕΚ.

Οι Πειραιώτες, βρήκαν ισχυρή αντίδραση από την ομάδα των δυτικών προαστίων, την οποία κυνήγησαν για τρία δεκάλεπτα, πριν φτάσουν τελικά στην επικράτηση.

Οι ερυθρόλευκοι, που επέστρεψαν με το κεφάλι ψηλά από το Βελιγράδι, έχουν αφοσιωθεί στο βασικό τους στόχο, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ, ξεκίνησε την αναμέτρηση στο ΣΕΦ ο Γιώργος Μπαρτζώκας, απέναντι στους Μπιλαλή, Μωραϊτη, Πέτεγουεϊ, Γκιέλο και Αγκμπελίς του Μίλαν Τόμιτς.

Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα του Ολυμπιακού και προηγήθηκε 11-20 στην πρώτη περίοδο, αφού ο αντίπαλος του είχε κακές επιλογές και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα έπιασαν τόπο και η είσοδος του Λαρεντζάκη βελτίωσε την εικόνα της ομάδας του στην άμυνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 28-35.

Οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και με μπροστάρη το Βεζένκοβ, μείωσαν 51-54 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, που αγωνιζόταν με αυτοπεποίθηση.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, μέτρησε η εμπειρία των γηπεδούχων, οι οποίοι προσπέρασαν με 66-62 στο 36ο λεπτό κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με 79-67.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός για 35 λεπτά και δεν είχε ενέργεια ούτε στο μπροστινό μέρος του παρκέ ούτε στα μετόπισθεν. Παρόλα αυτά η διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλό του ήταν αρκετή για να του δώσει έστω και δύσκολα τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67

On Fire: Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Σλούκας με 20 π. και ο Πέτεγουει με 19 π.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 (13-26) στο δεύτερο δεκάλεπτο για το Περιστέρι.