Περιστέρι-Λαύριο 91-80: Η ομάδα των δυτικών προαστίων προκρίθηκε στα playoffs

Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 91-80 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-14 (8η θέση), με τους μεταλλωρύχους να πέφτουν στο 8-16 (9η θέση).

Μεγάλες εναλλάγες στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με το Περιστέρι να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-39).

Παρά την πίεση του Λαυρίου στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με έξι πόνοτυς στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-62). Το Περιστέρι συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 91-80.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Πέτεγουει και Χρηστίδης με 21 κια 18 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κακλμανάκης (12ρ.) και Βον με 22 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-21, 47-39, 68-62, 91-80.

On Fire: Ο Κακλαμανάκης του Λαυρίου με 22 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ σε 26:02 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 89-74 (οι 15 πόντοι διαφοάς για το Περιστέρι στο 37' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 16 λάθη του Λαυρίου, με το Περιστέρι να έχει επτά λάθη.

Διαιτητές:  Πιτσίλκας - Ζαχαρής - Χριστινάκης