Λάρισα-Προμηθέας 84-77: Θεσσαλικός θρίαμβος με υπογραφή Ζάρα και Μάριτς.

Η Λάρισα νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 84-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-12 (7η θέση), ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 12-12 (5η θέση). Οι "πορτοκαλί" θα τερματίσουν από πέμπτοι έως έβδομοι, ενώ οι Θεσσαλοί με θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ιωνικό το Σάββατο (14/5), θα είναι σίγουρα έκτοι.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Προμηθέα, που ήταν μπροστά με εννέα πόντους (11-2, 4' λεπτό). Η Λάρισα με ένα επί μέρους σκορ 17-5, προσπέρασε στο σκορ στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Η Θεσσαλική ομάδα ανέβασε ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Οι Πατρινοί προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Λάρισα να διατηρεί το προβάδισμα της στους εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-52). Ο Προμηθέας γύρισε το παιχνίδι, με ένα επί μέρους σκορ 17-5 και πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους (69-66, 35' λεπτό). Η Λάρισα ανέκτησε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 84-77.

Από την Λάρισα διακρίθηκαν οι Ζάρας και Μάριτς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Σίμπσον και Γκίκας με 20 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77

On Fire: Ο Σίμπσον με 20 πόντους, επτά ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 33:05 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 44-30 (οι 14 πόντοι διαφοράς για την Λάρισα στο 20' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 42% του Προμηθέα στα δίποντα, με την Λάρισα να έχει 52%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρδάρης, Αγραφιώτης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.