Λάρισα-Απ. Πατρών 83-74: Επιστροφή στις νίκες για τους Θεσσαλούς που αγκαλιάζουν τα playoffs

Η Λάρισα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Απόλλων Πατρών με 83-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-11, ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 7-14.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Λάρισα να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τον Απόλλωνα Πατρών να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δευτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Αν και οι Αχαιοί ήταν μπροστά στο 22' λεπτό (43-42), οι Θεσσαλοί κράτησαν την διαφορά και το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-58). Η Λάρισα είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πατρών με 83-74.

Από την Λάρισα διακρίθηκαν οι Μάριτς και Κρουμπαλί με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα Πατρών ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Δίπλαρος με 21 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74

On Fire: Ο Μάριτς της Λάρισας με 23 πόντους, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 30:20 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 68-58 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για την Λάρισα στο 32' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 29 ριμπάουντ του Απόλλωνα Πατρών, με την Λάρισα να έχει 38 ριμπαόυντ.

Διαιτητές:  Παπαπέτρου, Τζιόπανος, Μαγκλογιάννης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.