Παναθηναϊκός-Λάρισα 98-67: Έβρεξε τρίποντα ο Έβανς, στο ρελαντί οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Λάρισα με 98-67, με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να ανέβουν στο 19-2 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-11 (9η θέση).

Η Λάρισα άρχισε πολύ δυνατά στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους (15-5, 5' λεπτό), με τον Παναθηναϊκό με ένα επί μέρους σκορ 12-5, να μειώνει την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 32-15, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-35).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-50). Ο Παναθηναικός διεύρυνε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, νίκησε εντός έδρας την Λάρισα με 98-67.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Έβανς και Παπαπέτρου με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Μούντι και Μάριτς με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67

On Fire: Ο Έβανς του Παναθηναικού με 23 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 18:26 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 96-62 (οι 34 πόντοι διαφορά του Παναθηναικού στο 36' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 28% της Λάρισας στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 43%.

Διαιτητές: Ζαχαρής, Τσολάκος, Σκαλτσής