Απ. Πατρών-Λαύριο 72-62: Στο ρελαντί οι «ασπρόμαυροι»

Την πρώτη νίκη μετά από εκείνη στα τέλη Ιανουαρίου με τον Ιωνικό (30/1, 96-82), πέτυχε ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 72-62 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-12 (9η θέση), με την ομάδα από την νότια Αττική να πέφτει στο 7-11 (8η θέση).

Με αναμμένες τις μηχανές ξεκίνησε ο Απόλλωνας Πάτρας και κατάφερε να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-23).

Η ομάδα από την Αχαϊκή πρωτεύουσα κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-45). Ο Απόλλωνας Πάτρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επί μέρους σκορ 17-8. Οι "ασπρόμαυροι" κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας με 72-62.

Από τον Απόλλωνας Πάτρας διακρίθηκαν οι Σίμονς και Τσαλμπούρης με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Σάβατζ και Νικολαϊδης με δώδεκα και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 64-45, 72-62

On Fire: Ο Σίμονς του Απόλλωνα Πάτρας με 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 64-42 (οι 22 πόντοι διαφοράς για τον Απόλλωνα Πάτρας στο 29' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 26% του Λαυρίου στα τρίποντα, με τον Απόλλωνα Πάτρας να έχει 36%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Σταματόπουλος

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.