Ιωνικός – Λάρισα 84-89: «Διπλό – ανάσα» μέσα στην Νίκαια

Την εξαιρετική της κατάσταση, το τελευταίο διάστημα, επιβεβαίωσε η Λάρισα και απέναντι στον Ιωνικό, με την ομάδα της Θεσσαλίας να περνάει και από την Νίκαια, επικρατώντας με 89-84, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη της (τις δύο εκτός έδρας), φτάνοντας στο 4-7, αφήνοντας πίσω της τους Νικαιώτες, που έπεσαν στο 3-8.

Μάχη είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Νίκαιας, με τον Ιωνικό να μπαίνει εντυπωσιακά, να προηγείται με 16-6 στο 6’, όμως η Λάρισα, όχι απλά επέστρεψε άμεσα (23-21 στο 10’), αλλά και με ένα 5-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πέρασε μπροστά με 26-23, με τους Θεσσαλούς να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-44), με τους Ζερμάν και Μούντι να κλείνουν το πρώτο μέρος με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα!

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, όμως, το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα του Πλάτωνα, ήταν μονόλογος για τους φιλοξενούμενους. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησε το εντυπωσιακό 11-27 του τρίτου δεκαλέπτου, που έστειλε την διαφορά στο +17 για την Λάρισα (54-71). Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, έφτασαν μέχρι το +21 (54-75), με τον Ιωνικό να μην παρατάει το παιχνίδι, να επιχειρεί μία επική ανατροπή, φτάνοντας μέχρι το -4 (79-83 στο 39’), όμως το φάουλ του Λάνκγφορντ σε τρίποντο του Μούντι στα 40’’ και οι 3/3 βολές του Μούντι για το 79-86, έβαλαν τέλος στο ματς.  Έτσι, το τελικό 89-84, δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα στην Λάρισα, που με ρεκόρ 4-7, αφήνει πίσω της τους Νικαιώτες, με 3-8.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89

On Fire: Ο Μούντι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Λάρισα, με 26 πόντους και έξι ριμπάουντ

H μεγαλύτερη διαφορά: +21 για την Λάρισα (54-75 στο 31’)

Ξεχώρισαν: 21 πόντους σημείωσε ο Χάντσον, με τους Κρούμπαλι και Τσαϊρέλη να έχουν από 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ιωνικό, ο Τζέρμαν είχε 20  πόντους, ο Κολοβέρος 15 και ο Πάρκερ 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11-27 της Λάρισας στο τρίτο δεκάλεπτο, που την έφερε για τα καλά στην θέση του οδηγού, μέχρι το φινάλε.

Διαιτητές: Ζαχαρης, Τζιοπάνος, Μάλαμας