Παναθηναϊκός-Προμηθέας 92-67: Στο ρελαντί οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός "καθάρισε" το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 92-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 8-1, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 7-4.

Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-12). Οι "πράσινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-33).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-48). Ο Παναθηναικός κράτησε την απόσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 92-67.

Δεκάλεπτα:  24-12, 48-33, 70-48, 92-67

On Fire: Ο Χαντ του Προμηθέα με 18 πόντους και πέντε ριμπάουντ σε 26:18 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 80-53 (οι 27 πόντοι για τον Παναθηναικό στο 34' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Γουάιτ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Χαντ και Ρέι με 18 και 16 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 36% του Προμηθέα στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 40%.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τσώνος, Χριστινάκης