Κολοσσός-Περιστέρι 74-65: Με Φλόιντ και Γουίλιαμς συνεχίζουν νικηφόρα οι νησιώτες

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν ανώτερος στα περισσότερα λεπτά του αγώνα και νίκησε εντός έδρας το Περιστέρι με 74-65, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 7-3, ενώ  οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-6.

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-14). Το Περιστέρι μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-30).

Οι "νησιώτες" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης  περιόδου (59-44). Το Περιστέρι πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-5, μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (64-62, 36' λεπτό). Ο Κολοσσός Ρόδου διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε την ομάδα των δυτικών προαστίων εντός έδρας με 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 37-30, 59-44, 74-65
On Fire: Ο Φλόιντ και ο Γουίλιαμς του Κολοσσού Ρόδου με 23 πόντου
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 59-42 (οι 17 πόντοι του Κολοσσού Ρόδου στο 29' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Φλόιντ και Γουίλιαμς (1 ασίστ) με 23 πόντους και δύο ριμπάουντ έκαστος. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι ΜακΚρι και Μίλερ με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 29% στα τρίποντα του Περιστερίου, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 56%.
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Κωνσταντινόπουλος