Απόλλων Π. – Λάρισα 74-82: Βαθμολογική ανάσα για τους Θεσσαλούς

Τόσο ο Απόλλων όσο και η Λάρισα είχαν χαρακτηρίσει ως τελικό τον αγώνα της Πάτρας, όμως η ομάδα που πραγματικά… καιγόταν για την νίκη, ήταν η φιλοξενούμενη, με τους Θεσσαλούς να επικρατούν με 82-74 και με το πρώτο τους διπλό, να παίρνουν τεράστια βαθμολογική ανάσα, ενόψει συνέχειας.

Το παιχνίδι της Πάτρας ήταν ιδιαίτερα κρίσιμο για αμφότερες τις ομάδες, για τον μεν Απόλλωνα προκειμένου να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει συνέχειας, για την δε Λάρισα, προκειμένου να μην χάσει ακόμα περισσότερο έδαφος, στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία. Τόσο οι Πατρινοί όσο και οι Λαρισινοί έπαιζαν έναν πρόωρο τελικό, κάτι που φάνηκε από το ξεκίνημα του ματς, με τον Απόλλωνα να ξεκινά με 12-7, την Λάρισα να το γυρίζει σε 12-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 18 πόντους. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Λάρισα να ξεφεύγει με 28-35 στο 18’, όμως ένα 5-0 των γηπεδούχων, με τον Τσαλμπούρη, έγραψε το 33-35 του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Θεσσαλίας ήταν αυτή που έδειχνε να πατά καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Λάρισα, μάλιστα, να ξεφεύγει με 10 πόντους στο 23’, όταν και ο Γκριν με τρίποντο, σημείωσε το 37-47. Ο Απόλλων, όμως, δεν παράτησε το παιχνίδι και με ένα επιμέρους 13-4, έφερε το ματς στον πόντο (50-51), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 50-53, μετά από καλάθι του Ζάρα. Δύο τρίποντα των Μούντι και Γκριν, όμως, επανάφεραν την Λάρισα στο +10 (51-61 στο 32’), με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να επιστρέψει εκ νέου στο ματς. Έτσι, το τελικό 82-74 φέρνει την Λάρισα στο 2-7, με τον Απόλλωνα να πέφτει στο 4-6.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-53, 74-82

On Fire: 22 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο εξαιρετικός Μάριτς για την Λάρισα

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την Λάρισα (66-78) στο 38’.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους σημείωσε ο Ζάρας, από 13 οι Μούντι και Γκριν, ενώ ο Κρούμπαλι είχε 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Η Λάρισα κυριάρχησε στα ριμπάουντ, με 45-29.

Διαιτητές: Μάνος, Καρδάρης, Ζακεστίδης