Ηρακλής-Ιωνικός 89-84: Πήραν το θρίλερ οι κυανόλευκοι με υπογραφή Ντάγκλας και Κουζέλογλου

Ο Ηρακλής πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του και τρίτη φετινή, αφού επικράτησε εντός έδρας του Ιωνικού με 89-84, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ τους στο 3-6, όσο έχουν και οι φιλοξενούμενοι.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να έχει ένα επί μέρους σκορ 16-7 και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι κυανόλευκοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-32).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Ο Ιωνικός πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και μείωσε σε τρεις περιπτώσεις και στον ένα πόντο, αλλά ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84
On Fire: Ο Τζέρμαν με 27 πόντους
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 53-32 (οι 21 πόντοι διαφοράς για τον Ηρακλή στο 21' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ντάγκλας και Κουζέλογλου με 23 πόντους έκαστος. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Τζέρμαν και Ράις με 27 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 32% στα τρίποντα του Ιωνικού, με τον Ηρακλή να εχει 60%.
Διαιτητές: Καρδάρης, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης