Περιστέρι-Ιωνικός 79-82: Διπλό με υπογραφή του Τζέρμαν και του Χουγκάζ

Ο Ιωνικός επικράτησε του Περιστερίου με 82-79 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-5, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 4-5.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16).  Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-20, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τις καταστάσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Ο Ιωνικός έκανε με την σειρά του και αυτός ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, νίκησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 82-79.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-44, 63-59, 79-82

On Fire: Ο Τζέρμαν του Ιωνικού με 20 πόντους

Ξεχώρισαν: Από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Τζέρμαν και Χουγκάζ με 20 κα 17 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι ΜακΚρί και Πέτεγουέι με 14 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά; Το 21-14 (οι επτά πόντοι διαφοράς για τον Ιωνικό στο 9' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 41% στα δίποντα του Περιστερίου, με τον Ιωνικό να έχει 55%.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Δαρλαμίτσος, Τσιμπούρης