ΠΑΟΚ-Άρης 96-64: Καθάρισε το ντέρμπι από την πρώτη περίοδο

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 96-64, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 3-6, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 4-5.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικοί στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-6). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα πάνω από το +25, κάτι που διατήρησαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 28 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-26).

Οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-51). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 96-64.

Δεκάλεπτα: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64
On Fire: Ο Κάουαν του Άρη με 17 πόντους
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 96-62 (οι 34 πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 39' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Ντι Λέο και Γιάνκοβιτς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κάουαν και Κέλι (6ρ.) με 17 και 13 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 25% στα τρίποντα του Άρη, με τον ΠΑΟΚ να έχει 57%>
Διαιτητές:  Φούφης, Ζάχαρης, Μαγκλογιάννης