Ηρακλής-ΑΕΚ 86-74: Με ανατροπή οι κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής με ανατροπή, νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 2-6, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 5-5.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-22). Άμεση απάντηση για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με ένα πόντο (34-33, 15' λεπτό). Οι κιτρινόμαυροι ξαναβρέθηκαν μπροστά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-62). Ο Ηρακλής διεύρυνε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την ΑΕΚ εντός έδρας με 86-74. Ιδιαίτερα πρέπει να αναφερθεί ο σοβαρός τραυματισμός του γκαρντ της ΑΕΚ, Μπριαιάν Ανγκόλα, ο οποίος μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74
On Fire: Ο Γάιος Σκορδίλης με 21 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 22:32 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 82-68 (οι 14 πόντοι διαφοράς για τον Ηρακλή στο 35' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Σκορδίλης και Γούλριτζ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Χάμερ και Γκρίφιν με 18 και 17 πόντους.
Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το 58% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον Ηρακλή να έχει 72%.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρουχά, Κατραχούρας