Κολοσσός-Ηρακλής 76-59: Με όπλο του την άμυνα και κορυφαίο τον Ποτ

Ο Κολοσσός Ρόδου υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Ηρακλή με 76-59, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 6-3, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 1-6.

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-13). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-8, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-21).

Οι Ροδίτες διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-41). Ο Κολοσσός Ρόδου διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Ηρακλή εντός έδρας με 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59
On Fire: Ο Ποτ με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 19:53 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 46-23 (οι 23 πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 22' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Ποτ και Γουίλιαμς με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Αγραβάνης (8ρ. και μία ασίστ) και Γκάρετ (8ρ.) με 12 και εννιά πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 17% στα τρίποντα του Ηρακλή, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 40%.
Διαιτητές:  Φούφης, Καλδίρης, Λουλουδιάδης