Άρης-Περιστέρι 87-68: Με σούπερ Κέλι συνεχίζουν νικηφόρα οι κιτρινόμαυροι

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε το Περιστέρι με 87-68, με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να ανέβουν στο 4-4, το ίδιο ρεκόρ με την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να είναι με τέσσερις πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κιτρινόμαυρους να κρατούν την διαφορά και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-28).

Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-15 προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-43).  Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Περιστέρι εντός έδρας με 87-68.

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68
On Fire: Ο Κέλι με 26 πόντους, έντεκα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 29:35 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 73-46 (οι 27 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 33' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κέλι (11ρ. και τρεις ασίστ) και Γουίλιαμς με 26 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Κόζει και Μίλερ με 17 και 14 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 56% του Περιστερίου στα δίποντα, με τον Άρη να έχει 65%.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Κατραχούρας, Πουρσανίδης