AEK-Προμηθέας 81-77: Με υπογραφή του Ανγκόλα και του Κολόμ

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρας της και επικράτησε του Προμηθέα με 81-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-4, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 6-3.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22). Ιδιαίτερα, πρέπει να αναφερθούμε στην τεχνική ποινή που δέχθηκε ο κόουτς των κιτρινόμαυρων, Στέφανο Δέδας λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, γιατί   ζήτησε παράβαση οκτώ δευτερολέπτων από τον Προμηθέα Πάτρας. Η Ένωση ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-43).

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον πρώτο λόγο στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-63).  Παρά την πίεση του Προμηθέα, ο οποίος μείωσε την διαφορά δύο φορές στον ένα πόντο, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε τον Προμηθέα με 81-=77.

Δεκάλεπτα: 25-22, 52-43, 67-63,
On Fire: Ο Μπράιαν Ανγκόλα με 26 πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 35:45 λεπτά
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 41-32 (οι εννιά πόντοι διαφοράς για τηΝ ΑΕΚ στο 16' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ανγκόλα και Κολόμ με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Γκραντ με 14 πόντους, εννιά ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους Μάιλς και Τέι να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 27% του Προμηθέα στα τρίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 41%>
Διαιτήτες:  Πουρσανίδης, Τζιόπανος, Θεωνάς