Απ.Πατρών-ΠΑΟΚ 95-91: Με κορυφαίο Τσαλμπούρη επικράτησαν οι Αχαιοί

Ο Απόλλωνας Πάτρας υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 95-91, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 4-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-6.

Ο Απόλλων Πάτρας ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά (8-2, 4' λεπτό), με τον ΠΑΟΚ να φέρνει σε μια στιγμή το ματς στα ίσα (10-10, 5' λεπτό), αλλά τους γηπεδούχους να συνεχίζουν και να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-37).

Αν και ο Απόλλων Πάτρας ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (65-44, 25' λεπτό), ο ΠΑΟΚ μάζεψε την διαφορά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με μόλις έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-68). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με τον Απόλλωνα Πατρας να είναι πιο αποτελεσματικός και να επικρατεί του ΠΑΟΚ με 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91
On Fire: Ο Τσαλμπούρης του Απόλλωνα Πάτρας με 25 πόντους, έξι ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 33:18 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 65-44 (οι 21 πόντοι διαφοράς για τον Απόλλωνα Πάτρας στο 25' λεπτό.
Ξεχώρισαν: Από τον Απόλλωνα Πάτρας διακριθηκαν οι Τσαλμπούρης και Κόλεμαν με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Ντι Λέο (10ρ. και τρεις ασίστ) και Λοβ (6ρ. και πέντε ασίστ) με 24 και 22 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 83% στις ελεύθερες βολές του Απόλλωνα Πάτρας, με τον ΠΑΟΚ να έχει το 66%.
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Μάλαμας