Προμηθέας-Άρης 62-82: «Απόδραση» από την Πάτρα με ασταμάτητους Κάουαν και Κέλι

Με κορυφαίους τους Κάουαν, Κέλι και Χάνλαν ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας του Προμηθέα με 82-62 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-4, με τους Πατρινούς να πέφτουν στο 4-2.

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Προμηθέα να μαζεύει την διαφορά και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να κυριαρχούν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-12, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-42). Ο Άρης συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-20, νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 82-62.

Δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82

On Fire: Ο Κάουαν με 20 πόντους, πέντε ασίστ σε 33:45 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 79-56 (Οι 23 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 37' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κάουαν και Κέλι (15ρ.) με  20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Χαντ και Αγραβάνης (10ρ.) με 16 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 15% του Προμηθέα στα τρίποντα, με τον Άρη να έχει 33%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Μιλαπίδης