Λαύριο-Ιωνικός 59-61: Mε Τζέρμαν και Μουσταφά υπέταξε τους "μεταλλωρύχους"

Ο Ιωνικός "απέδρασε" από την έδρα του Λαυρίου, επικρατώντας εκτός έδρας με 61-59 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-4, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 4-2.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-30).

Το σκορ ήταν χαμηλό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "μεταλλωρύχους" να διατηρούν το προβάδισμα τους με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-42). Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου, ο Ιωνικός πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 19-11 και νίκησε εκτός έδρας με 61-59.

Δεκάλεπτα: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61
On Fire:  Ο Τζέρμαν με 16 πόντους, δύο ριμπάουντ, ένα ασίστ σε 35:27 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 22-10 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς του Λαυρίου στο 11' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Τζέρμαν και Μουσταφά με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκε ο Μουράτος με έντεκα πόντους, με τους Λιούις και Σμιθ να σκοράρουν από οχτώ πόντους έκαστος.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 20 λάθη του Λαυρίου, με τον Ιωνικό να έχει 18 λάθη.
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιόπανος, Θεοδωρόπουλος