Παναθηναικός-Κολοσσός Ρόδου 77-54: Με υπογραφή Μποχωρίδη και Σαντ Ρος

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 77-54, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 3-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-2.

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στα πρώτα λεπτά, με τον Κολοσσό Ρόδου να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-13). Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-11, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-38). Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νικησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 77-54.

Δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54
On Fire: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης και ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με 13 πόντους έκαστος
Η μεγαλύτερη διαφορά: To 75-50 (οι 25 πόντοι διαφορά για τον Παναθηναικό στο 38' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μποχωρίδης (7ρ.) και Σαντ Ρος (8ρ.) με 13 πόντους έκαστος, ενώ από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Χατζιδάκης με 13 και εννιά πόντους αντίστοιχα.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 34% στα δίποντα του Κολοσσού Ρόδου, με τον Παναθηναικό να έχει 57%.
Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Σκαλτσής