Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65: Πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη με υπογραφή Ανγκόλα και Γκρίφιν

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας, αφού επικράτησε του Ιωνικού εκτός έδρας με 65-59 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-2, με την ομάδα της Νίκαιας να πέφτει στο 1-4.

Ο Ιωνικόςξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήραν μπροστα με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 23-5 και πέρασε μπροστά, με αποτέλεεσμα να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Αν και ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-43). Παρότι η ομάδα από την Νίκαια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 65-49.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65
On Fire: Ο Τζέρμαν του Ιωνικού με 24 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίσε σε 39:42 λεπτά.
Η μεγαλυτερη διαφορα: To 48-32 (οι 16 πόντοι διαφορά για την ΑΕΚ στο 25' λεπτό).
Ξεχώρισαν:  Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ανγκόλα και Γκρίφιν με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Χάμερ να έχει 12 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Τζέρμαν και Μουσταφά με 24 και εννιά πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: To 55% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον Ιωνικό να έχει 36%.
Διαιτητές: Τσαρούχα, Μάλαμας, Τζαχούκης