Ηρακλής-Περιστέρι 76-79: Κομβικά τα τρίποντα των Μίλερ και ΜακΚρί

Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα τους παρά την αντίδραση του Ηρακλή και νίκησε εκτός έδρας με 79-76, με αποτέλεσμα να ανέβει στο  1-1, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 0-1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Αν και ο Ηρακλής πίεζε για να μειώσει την διαφορά, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Αν και οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν δύο φορές στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (40-40 και 42-42), η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα της ακέραιο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-61). Το ματς έγινε πιο αμφίρροπο στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά τους κυανόλευκους να περνούν μπροστά με ένα πόντο (71-70, 36'). Το Περιστέρι διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

On Fire: Ο Τόνι Ντάγκλας με 27 πόντους, πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 32:19 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 51-42 (οι εννιά πόντοι του Περιστερίου στο 25').

Ξεχώρισαν: Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Μίλερ και Πέτεγουει με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Ντάγκλας και Τέιλορ με 27 και 11 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 9/33 τρίποντα του Ηρακλή, με το Περιστέρι να έχει 9/16.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Τσολάκος