Προμηθέας - ΠΑΟΚ 84-77: Έκαναν το 2/2 οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 84-77 απέναντι στον ΠΑΟΚ και έκανε το 2/2 στη Basket League, ενώ η Θεσαλλονίσεις έπεσαν στο 0-2.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πηγαίνοντας χέρι-χέρι, όσο παιρνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 8 πόντους (10-18, 8').  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στο αγώνα και σιγα-σιγά κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και μάλιστα μέ ένα buzzer beater του Γκάντι πήγαν στο ημίχρονο στο +2 (43-41, 20'). Με τον ίδιο ρυθμό  συνέχισε και μετά το ημίχρονο ο Προμηθέας και ανέβασε την διαφορά στο +6 ( 65-59,30').  Στο τελευταίο μέρος ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι στο 34' αποβλήθηκε ο προπονητής του Άρης Λυκογιάννης αντέδρασε και μπόρεσε να κατεβάσει την διαφορά στους 3 πόντους ( 73-30, 35'). Από εκείνη την στιγμή και μετά όμως το σύνολο του Κασιμίρο πήρε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασε στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77

On fire: Ο Ρέι με 17 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 του Προμηθέα (81-70, 38')

Ξεχώρισαν: Για τον Προμηθέα ο Χάντ με 15 πόντους και ο Γκάντι με 12 πόντους.

Για τον ΠΑΟΚ ο Γκρίφιν με 21 πόντους και οι Τζόουνς και Γιάνκοβιτς με 14 πόντους έκαστος.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Οι 34 πόντοι που πήρε από τον πάγκο ο Προμηθέας έναντι των 20 του ΠΑΟΚ

Διατητές: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Λόρτος