Απόλλων Π.-Ιωνικός 80-72: Με το δεξί ξεκίνησαν οι Πάτρινοι

Με double-double του Δίπλαρου και με εξαιρετική εμφάνιση του Κόλμαν και του Τσαλμπούρη, ο Απόλλων Πάτρας νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 80-72, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Ο Απόλλων Πατρών ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-29).

Αν και ο Ιωνικός πίεσε για να μειώσει την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-47). Αν και η ομάδα της Νίκαιας συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Απόλλων Πάτρας κράτησε την πρωτοπορία του και νίκησε με 80-72

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-29, 54-47, 80-72

On Fire: Ο Νίκος Δίπλαρος του Απόλλωνα Πάτρας με 24 πόντους, δέκα ασίστ και έξι ριμπάουντ σε 33:25 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 75-58 (οι 17 πόντοι διαφοράς για τον Απόλλωνα Πάτρας στο 35' λεπτό)

Ξεχώρισαν: Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Δίπλαρος (10 ασίστ) και Κόλμαν με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Άρτις και Όουενς με 14 και οχτώ πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 21% στα τρίποντα του Ιωνικού, με τον Απόλλωνα Πάτρας να έχει 34%.

Διαιτητές: Μάνος Τσολάκος, Τσώνος