Λάρισα – Κολοσσός 81-77: Ο Θριτ έκρινε το θρίλερ του κάμπου

Παιχνίδια για… γερά νεύρα είχαμε στην Λάρισα, με την γηπεδούχο ομάδα να λυγίζει στην παράταση, την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου με 81-77, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θριτ. Ο άσος των γηπεδούχων ήταν αυτός που με δίποντο στο φινάλε της κανονικής περιόδου, έστειλε το ματς στην παράταση (69-69), ενώ σημείωσε και τους πέντε τελευταίους πόντους της ομάδας του, στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Λάρισα πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον Ζάρα, που σημείωσε 15 πόντους στο ημίχρονο αλλά και την κυριαρχία κάτω από τα δύο καλάθια (24-11 τα ριμπάουντ), πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα επτά πόντων (43-37).

Το τρίποντο του Ζάρα, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφερε την διαφορά στα πρόθυρα των 10 πόντων (46-37). Ο Κολοσσός απάντησε με ένα επιμέρους 2-10, φέρνοντας το ματς στον πόντο (48-47 στο 24’), οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με οκτώ πόντους (59-51 στο 30’), όμως η ομάδα της Ρόδου έτρεξε ένα 0-9, που μετέτρεψε το 61-56 σε 61-65 στο 37’. Ο Τιλί με τρίποντο έγραψε το 63-68 στα 108’’, Θριτ και Χάντσον έφεραν και πάλι το ματς στον πόντο (67-68 στα 74’’), ο Τιλί με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Κολοσσό (67-69 στα 10’’), με την Λάρισα να έχει την τελευταία επίθεση του αγώνα.  Την ευθύνη για το τελευταίο σουτ πήρε ο Θριτ που με δίποντο έστειλε το ματς στην παράταση (69-69), καθώς  το καλάθι που πέτυχε ο Τιλί στο φινάλε, ήταν εκπρόθεσμο.

Αρκετά νευρικό και για τις δύο ομάδες το ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου, καθώς μετά τα πρώτα τρία λεπτά, το επιμέρους σκορ ήταν 3-1 (72-70).Ό Θριτ έδωσε… αέρα τεσσάρων πόντων για την Λάρισα (76-72), ο Μίλερ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στα 55’’, όμως οι Ροδίτες έκλεψαν την μπάλα,  με τον Ξανθόπουλο να φεύγει στον αιφνιδιασμό για το 76-74 στα 34’’. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τον Ξανθόπουλο να κλέβει την μπάλα στα 16’’, τον Σπαν, όμως, να απαντά με κλέψιμο στο κλέψιμο στα 11’’ και τον Θριτ με γκολ – φάουλ να πετυχαίνει το 79-74. Ο Μομίροφ με τρίποντο στα 3’’ μείωσε σε 79-77, με τους Ροδίτες να κάνουν φάουλ στον Θριτ, ο οποίος με 2/2 βολές… τελείωσε το ματς, γράφοντας το τελικό 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.δ), 81-77 (παρ)

On Fire: Καταπληκτικός ο Ζάρας με 20 πόντους και 5/5 τρίποντα

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για την Λάρισα (38-26) στο 15’

Ξεχώρισαν: 17 πόντους, οι περισσότεροι από τους οποίους αποδείχθηκαν… χρυσάφι, σημείωσε ο Θριτ, με τον Χάντσον να έχει 11 και τον Κρουμπάλι έξι πόντους αλλά και 13 ριμπάουντ. Για τον Κολοσσό, από 13 πόντους είχαν οι Μίλερ και Τιλί και 12 ο Μομίροφ.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 48 ριμπάουντ των γηπεδούχων, έναντι 34 του Κολοσσού

Διαιτητές: Φούφης, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης