Προμηθέας-ΑΕΚ 88-71: Για το repeat στο Super Cup οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας χάρη σε μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ με 88-71 στα ημιτελικά κα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Ελληνικού Σούπερ Καπ, ώστε να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του κόντρα στον Παναθηναικό.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Προμηθέα να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Αν και οι κιτρινόμαυροι μείωσαν πέντε φορές την διαφορά στον ένα πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν κατάφεραν να προσπεράσουν ξανά στο σκορ, αφού οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρείς πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 31-18, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-57). Παρότι η ΑΕΚ πίεσε για να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 88-71, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Ελληνικού Σούπερ Καπ, ώστε να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του κόντρα στον Παναθηναικό.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

On Fire: Ο Ρέι του Προμηθέα με 19 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 68-58 (οι 20 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 27' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Ρέι και Ρογκαβόπουλος με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Χάρις και Ανγκόλα με 16 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 43% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 69%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Τσαρούχα