Λαύριο-Παναθηναϊκός 66-82: Πρωταθλητές Ελλάδας οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 82-66, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-1 στην σειρά των τελικών της Basket League και να κατακτήσει το Ελληνικό πρωτάθλημα.

Αν και το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (10-6, 2'), ο Παναθηναικός έκανε ένα επί μέρους σκορ 22-12, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Το ματς κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να διατηρούν την διαφορά και να προηγούνται με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Παρά την πίεση του Λαυρίου, ο Παναθηναικός κράτησε το προβάδισμα του στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-52). Οι πράσινοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και κατάφεραν να νίκησουν εκτός έδρας το Λαύριο με 82-66, με αποτέλεσμα να κάνουν το 3-1 στην σειρά των τελικών της Basket League και να κατακτήσουν το Ελληνικό πρωτάθλημα

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 31-41, 52-65, 66-82

On Fire: Ο Παπαπέτρου με 24 πόντους, εφτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 34:37 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 82-64 (οι 18 πόντοι διαφοράς για τους πράσινους στο 39' λεπτό)

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Μήτογλου (12ρ.) με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Ντιαλό και Κέρτερ με 17 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 34% του Λαυρίου στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 64.5%

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μαγκλογιάννης, Συμεωνίδης (Ντίνος)