ΑΕΚ-Προμηθέας 113-101: Ρεσιτάλ πόντων από Μέικον και Κλαβέλ και η Ένωση έκανε το 1-1

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρας της και νίκησε τον Προμηθέα εντός έδρας με 113-101, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 στην σειρά των μικρών τελικών.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-22). Οι κιτρινόμαυροι δεν έχασαν το προβάδισμα στιγμή στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να μειώνει στον ένα πόντο (49-48, 19'), αλλά την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-51).

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και κατάφεραν να προηγηθούν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-64). Το σκορ ανέβηκε πολύ στην τέταρτη περίοδο, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει τον Προμηθέα με 113-101, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 στους μικρούς τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51,74-64, 113-101

On Fire: Ο Κλαβέλ του Προμηθέα με 45 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 35:53 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 105-84 στο 37' λεπτό. (οι 21 πόντοι διαφορά για την ΑΕΚ).

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μέικον και Μορέιρα με 42 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κλαβέλ και Γκραντ με 45 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 53% του Προμηθέα στα δίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 70%

Διαιτητές: Σώμος, Μαγκλογιάννης, Πουρσανίδης