Προμηθέας-ΑΕΚ 77-73: Γκραντ και Αγραβάνης οδήγησαν τους Πατρινούς στο 1-0

Ο Προμηθέας υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την ΑΕΚ με 77-73, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά του μικρού τελικού της Basket League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα να έχει τον πρώτο λόγο και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 21-14 και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Αν και η ΑΕΚ προσπέρασε μαι φορά μόνο (70-69), ο Προμηθέας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο μέρος και νίκησε με 77-73, κάνοντας το 1-0 στους μικρούς τελικούς;.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73

On Fire: Ο Γκράντ με 20 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: το +14 (52-38 για τον Προμηθέα στο 24' λεπτό)

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Γκραντ και Αγραβάνης με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Γόντικας (11ρ.) και Ζήσης με 14 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 14/38 στα δίποντα της ΑΕΚ, με τον Προμηθέα να έχει 24/43.