Λαύριο-Προμηθέας 81-74: Στους τελικούς της Basket League οι μεταλλωρύχοι

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Προμηθέα με 81-74, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των ημιτελικών και πήρε το εισιτήριο για τα τελικά της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12). Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να κάνει ένα επί μέρους σκορ 24-12 και να περνάει μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (36-35, 19'). Οι "μεταλλωρύχοι" διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Στο 23' ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς εκνευρίστηκε όταν ο Γκλεν Κόζι μετά από εύστοχο τρίποντο φάνηκε κάτι να είπε στον πάγκο των Πατρινών, με τον κόουτς να ζητάει τιμωρία του, αλλά τον διαιτητή Καρακατσούνη να αποβάλλει τον προπονητή χρεώνοντας τον με δεύτερη τεχνική. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, ο Προμηθέας προσπέρασε δύο φορές στο σκορ, με το Λαύριο να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-58). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έντεκα πόντους (75-64, 33'), με τον Προμηθέα να μείωνει με ένα επί μέρους σκορ 10-2 σε τρεις πόντους στο 39' (77-74). Το Λαύριο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και κατάφερε να κερδίσει με 81-74, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 στην σειρά και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό. Η ομάδα από την Νότια Αττική πήρε το εισιτήριο για τα τελικά του Ελληνικού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74

On Fire: Ο Κόζει με 21 πόντους στα 24:55 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 49-38 (οι έντεκα πόντοι διαφορά για το Λαύριο) στο 23'

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κόζει και Κάρτερ με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από  τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Δημήτρης Αγραβάνης και Κλαβέλ με 19 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 45% στα δίποντα του Λαυρίου, με τον Προμηθέα να έχει 62%.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μάνος, Πουρσανίδης