Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 94-83: Μήτογλου και Χεζόνια οδήγησαν τους πράσινους στην νίκη

Ο Παναθηναικός εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό ξεκίνημα του και επικράτησε της ΑΕΚ με 94-83, με αποτέλεσμα να βρίσκεται μια νίκη μακριά από τα τελικά της Basket League (2-1).

Αν και η ΑΕΚ προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (6-2, 3'), ο Παναθηναικός ανέτρεψε τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 18-4 και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Παρά την πίεση των κιτρινόμαυρων που μείωσαν στους έξι πόντους (25-19, 13'), οι πράσινοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Παρά το γεγονός ότι οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 16-5, μείωσαν στους πέντε πόντους (60-55, 28'), οι πράσινοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-60). Η ΑΕΚ έφτασε μέχρι το -3 στο 37' (86-83), αλλά ο Παναθηναικός με οχτώ σερί πόντους κατάφερε να νικήσει με 94-83 και να κάνει το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83

On Fire: Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου με 23 πόντους, εφτά ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 33:08 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 78-62 (οι 16 πόντοι για τους πράσινους) στο 32' λεπτό.

Ξεχώρισαν:  Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Μήτογλου και Χεζόνια με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μορέιρα και Λοτζέσκι με 21 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 15 λάθη της ΑΕΚ, με τον Παναθηναικό να έχει εννιά λάθη.

Διαιτητές: Μάνος, Πιτσίλκας, Τσώνος