Προμηθέας-Περιστέρι 86-58: Με οδηγούς Αγραβάνη και Λούντζη πέρασαν στα ημιτελικά οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας υπερασπίστηκε την έδρα του επικρατώντας του Περιστερίου με 86-58, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά και να περάσει στα ημιτελικά του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίζουν πιο αποτελεσματικά και να έχουν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι Πατρινοί διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και με ένα επί μέρους σκορ 43-21, κατάφεραν να νικήσουν με 86-58, να κάνουν το 2-1 στην σειρά και να περάσουν στα ημιτελικά της Basket League, εκεί που θα αντιμετωπίσουν το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58

On Fire: Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους, έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 33:06 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 86-55 στο 38' (οι 31 πόντοι διαφοράς του Προμηθέα)

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Λούντζης με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκε ο Πέτεγουει με 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 22 λάθη του Περιστερίου, με τον Προμηθέα να έχει 11 λάθη.

Διαιτητές: Σχοινάς, Ψαριανός, Ζαχάρης