Παναθηναϊκός - Ιωνικός 102-64: Όταν ανέβασε στροφές καθάρισε

Ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση του Ιωνικού, καθώς μετά την ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στην νική με 102-64  και να κάνει το 1-0 στην Α΄ φάση των playoffs της Basket League.

Καλύτερα μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και βρέθηκαν να προηγούνται για  6 πόντους στη πρώτη περίοδο (20-14,10’), αιφνιδιάζοντας τους πράσινους. Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα μέχρι και τα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου με τον Ιωνικό να διατηρεί το προβάδισμα του. Τότε ο Παναθηναϊκός ανέβασε λίγο ταχύτητα και κατάφερε να καλύψει την μικρή διαφορά και να παέι στο ημίχρονο στο +1 (40-39,20’) Μεγάλη συνεισφορά στο παιχνίδι της ομάδας του στις πρώτες δύο περιόδους είχε ο Ιωάννης Παπαπέτρου που σκόραρε τους 21 από τους 40 πόντους.  Με σπασμένα φρένα... μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μετά την ανάπαυλα το σύνολο  του Όντεντ Κάτας και εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (69-50, 30'). Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το τελευταίο μέρος με του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στην επιβλητική νίκη με 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-39, 69-50, 102- 64

On fire: Ο Παπαπέτρου με  23 πόντους

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές ο Μήτογλου με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ

Από τους ηττημένους  Ο Χόλιφιλντ με 12 πόντους και ακολούθησαν οι  Χόλογουελ και Τολιόπουλος με 11 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  το + 38 του τελικού σκορ (102-64)

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το επιμέρους 29-11 του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο

Διαιτητές:  Σταματόπουλος - Ελευθεριάδης - Κωνσταντινίδου.